Google, yardımcı uygulamaya

aksiyon blokları ekleyecek, sizin için bir taksi rezervasyonu kolay olabilir. Akıllı telefonunuzun kilidini açın, uygulamayı açın, yeri açın ve adresi besleyin. Sadece okumanıza, oluşturmanıza ve birkaç şeyi aklınızda bulundurmanıza ihtiyaç duyar. Ancak ne yazık ki, bilişsel engelli 630 milyondan fazla insanın durum bu değildir. Bir taksi rezervasyonu hatırlamıyor, sadece bir akıllı telefon kullanmak onlar için çok zorlu bir gerçek gibi görünüyor. Bunu akılda tutarak, Silikon Vadisi devleri Google Asistan uygulamasında Action Block işlevini tanıttı. Başlatma sürecinden mevcudiyetine kadar her şey aşağıdaki derinlemesine kapsanmaktadır.

Google Asistanında Eylem Bloğu İşlevi

Google Asistan’ın Eylem Bloğu işlevi, doğrudan ev ekranınıza belirli Google Asistan komutlarını eklemenize izin verecektir. Yani, evinizde bir kısayol üretecektir. Sadece üzerindeyken dokunmanız gerekir ve ilişkili komut yürütülecektir. Ayrıca, özel ihtiyaçları olan insanlar için basit hale getirmek için Google, aynı şekilde kısayola bir resim ekleme seçeneğini sağladı. Bu şekilde, aynı şeyi kontrol etmek zorunda kalmadan karşılık gelen kısayolu hızlı bir şekilde belirleyebilirler. Popüler otomasyon uygulaması Tasker’ı kullandıysanız, bu özelliğin farkında olabilirsiniz.

Sağladığı özellikler

Google Assistant uygulamasındaki eylem bloklarının kullanılabileceği tonlarca işlev vardır. Bir taksi rezervasyonu yapmanın yanı sıra, tercih ettiğiniz yiyecekleri çevrimiçi olarak rezerve edebilir, beğendiklerinizi arayın, konumlarınızı paylaşabilir, ışıkları yönetebilir, tercih ettiğiniz TV şovlarının tadını çıkarabilirsiniz. Örneğin, Google Asistan’ı kontrol etmek istiyorsanız Yatma vakti hikayesi, komutun kendisi tarafından uyulan komutun başlığına girmeniz gerekecek. Tercih edilen komutu ürettiğinizde, ek olarak kısayolunu da üretebilirsiniz. Bir dahaki sefere her şeyi tekrar yapmak zorunda kalmayacaksınız. Kısayola dokunun ve Fed komutu gerçekleştirilecektir (yukarıdaki ekran görüntülerinden açık olduğu gibi).

Kullanılabilirlik

Google Assistant uygulamasındaki eylem bloğu işlevinin kullanılabilirliği söz konusu olduğunda, şu anda test aşamasındadır, bu nedenle yakın zamanda bir sunum beklemeyin. Bununla birlikte, bakım verenler arasındaysanız veya ev üyelerinizden birinin bir tür bilişsel engelliliği varsa, uygulamanın güvenilir test cihazı programına katılabilirsiniz.

Bu yüzden ilk Google, başkalarının konuşmasını gerçek zamanlı olarak kopyalayarak engellenen duruşmaya yardımcı olan Çevrimiçi Yazma uygulamasını tanıttı. Daha sonra Android’in erişilebilirlik menüsünün bir parçası olarak gürültü amplifikatör işlevini tanıttı. Bu, arka plan gürültüsünü başarıyla azaltır ve konuşmalar sırasında çok daha eşit bir frekans sağlar. Bu, Android 10’un çevrimiçi altyazıları işlevi ile uyuldu. Son olarak, yardımcı uygulamaya Action Block işlevini ekleyerek, Android sistemini kesinlikle bir tane için kolayca kolayca erişilebilir hale getiriyor.

Sonraki Okuyun: Android Cihazlarda Google Lens Nasıl Kullanılır

Kaynak: Google Blogları

Back to top