DIY hava yastığı, patlamalar dahil

Aracınızın hava yastığı, araba endüstrisinin ana mühendislik başarılarından biridir. Bir kazada, yüzünüzün direksiyon simidine çarpması için bir sürü süreçte gerçekleşmelidir ve her şey bir saniyenin sadece bir kısmında gerçekleşmesi gerekir. [Steve] Üzerinde, bir hava yastığıyla bir hayat kurtarmaya ve kendi inşa etmeyi seçtiğini keşfetmek için harika bir fikir olacağını düşündüm.

Yapının elektroniği bir ivmeölçer ve bir arduinodan oluşuyordu. Çok fazla araştırma, geliştirme ve deneyleşme, hava yastığını aktive eden algoritmalara girdi, ancak [Steve], işleri basit tutmayı seçti: ani bir hızlanma algılandığında, küçük bir kara tozun küçük bir şarjını ayarladı.

Hava yastığı kendisi, menteşeli kapılarla donatılmış küçük bir ormanlık kutuda bulunan tuvalle takviye edilen ripstop naylondur. Bütün bu bileşenler, bir honeydew kavun çarpma testi kukla ile insanlı olan tekerlekli alüminyum test teçhizatına konur ve saatte birkaç milde kısa bir duvara girer.

[Steve] yüz binlerce insan saatini hava yastığının gelişimine koymama rağmen – direksiyon kolonunuzda bulacağınız özelliklerin aksine – cihazı aslında oldukça iyi çalıştı. Tam bir başarı olmasa da, birçok hayali kurtaran tanıdık bir cihaz gibi görünen ve hareket eden bir şeyle gelmeyi başardı.

Back to top